Według Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) rynki nieruchomości w państwach Zatoki Perskiej, po okresie spadku cen i słabego popytu, wykazują oznaki ożywienia. Rządy wprowadzają reformy, których głównym celem jest poprawa sytuacji na rynku nieruchomości.
Przerost podaży w ostatnich latach spowodowany był, między innymi, przez niskie ceny ropy i ograniczoną siłę nabywczą konsumentów w krajach eksportujących ropę. Do spowolnienia rynku przyczyniły się także rosnące stopy procentowe, niekorzystne kursy walut i napięcia w regionie. Ceny nieruchomości spadały od roku 2014.
Urzędy w Arabii Saudyjskiej wprowadziły jednak kilka programów mających na celu wsparcie dostępności mieszkań. Oprócz tego powstają w ramach planu „Wizja 2030“, zorientowanego na dywersyfikację gospodarki, inicjowane są nowe, szeroko zakrojone projekty budowlane do mieszanego użytkowania. To wszystko powinno, według IIF, poprawić popyt na nieruchomości.
W ZEA planowane jest na razie obniżenie różnego rodzaju opłat związanych z zakupem nieruchomości i złagodzenie zasad dotyczących nabywców zagranicznych. W Abu Zabi w kwietniu zmodyfikowano przepisy tak, aby inwestorom zagranicznym w określonych strefach umożliwiać absolutną własność nieruchomości. Sektor nieruchomości niewątpliwie skorzysta także na pakiecie środków mających wesprzeć gospodarkę, o wartości 300 miliardów koron. ZEA wprowadziły również nową, długoterminową wizę aż na 10 lat, o którą można wnioskować online. Wzrost liczby ludzi, którzy będą w kraju przebywać przez dłuższy czas, powinien przyczynić się do wzrostu popytu na nieruchomości.
W ZEA, pomimo sytuacji panującej przez ostatnie lata, wciąż wiele się buduje. Na początku roku 2019 wzrosła liczba zakończonych projektów mieszkaniowych, zakończono także szereg dużych projektów komercyjnych.
Rozważacie inwestycję w nieruchomości w Dubaju? Skontaktujcie się z nami. Przygotujemy dla was ofertę szytą na miarę.