Potem, jak wybierzemy sobie odpowiednią nieruchomość, którą mamy zamiar kupić, możemy zawrzeć bezpośrednio umowę kupna-sprzedaży lub umowę rezerwacyjną. W przypadku zawarcia umowy rezerwacyjnej (tzw. compromesso) należy zapłacić opłatę rezerwacyjną w wysokości 10 - 30% ceny kupna nieruchomości. W przypadku odstąpienia od zakupu, zaliczka przechodzi na rzecz sprzedającego. Jeżeli od sprzedaży odstąpi druga strona, to sprzedający zapłaci dwukrotność opłaty rezerwacyjnej.
Rellox załatwia dla klientów włoski numer podatkowy i adres dla korespondencji. Włoski notariusz przygotowuje, we współpracy z Relloxem, większość dokumentacji oraz ręczy za bezbłędne dokonanie przeniesienia własności nieruchomości, w tym weryfikację właścicieli nieruchomości, prawa zastawu itp. Wszystkie umowy są zawarte w języku włoskim. Rellox zabezpiecza tłumaczenia, a w razie konieczności również tłumaczy przysięgłych przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży we Włoszech.
Kupujący pokrywa podatek związany z zakupem, czyli z przeniesieniem własności nieruchomości, w wysokości ok. 9% wartości katastralnej nieruchomości zgodnie z wpisem na tamtejszym urzędzie budowlanym. Wartość katastralna jest niższa niż realna cena kupna. W przypadku zakupu nowej nieruchomości kupujący zamiast podatku od przeniesienia płaci VAT (standardowo w wysokości 10%, lub 22% u domów luksusowych). Opłata notariusza wynosi zwykle ok. 1,5 - 2% ceny kupna. Własność nieruchomości przechodzi na nowego właściciela w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży. W tym momencie powinna już być wpłacona kwota kupna oraz związane z nią podatki i opłaty. Prowizja dla biura nieruchomości 3 % (+VAT).
We Włoszech właściciel opłaca także podatek roczny od nieruchomości (ICI). Jest to stawka tabelowa, która nie jest wysoka, waha się w zależności od typu nieruchomości w rzędzie setek eur rocznie. Opłaty za usługi (woda, energia el., gaz, wywóz odpadków) nie są wysokie – też w rzędzie setek eur rocznie.