Wielu ludziom marzy się własna nieruchomość w ośrodku narciarskim w Alpach, gdzie mogliby regularnie spędzać urlopy. Jednym z wariantów może być zakup nieruchomości w Szwajcarii, tam, gdzie cudzoziemcy mogą takich zakupów dokonywać.
Ze względu na fakt, że Szwajcaria jest konfederacja, każdy z 26 kantonów ma własny samorząd i przepisy. Dlatego szwajcarski rynek nieruchomości znany jest ze swojego skomplikowania i surowych regulacji. Jednak jakiś czas temu szwajcarski rząd zaprzeczył, że planowane są dalsze zaostrzenia przepisów dla zagranicznych właścicieli nieruchomości.
Cudzoziemcy mogą, co prawda, nabyć nieruchomości w kraju najlepszych ośrodków alpejskich, ale muszą trzymać się ograniczeń na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Dotyczą one na przykład miejsca, gdzie się taka nieruchomość znajduje, lub jej typu. Zagraniczni właściciele mogą korzystać ze swojej nieruchomości przez 6 miesięcy w roku. Nieruchomości nie można kupować w imieniu spółki.
W oparciu o postanowienia Lex Koller (tekst niemiecki) wprowadzono system zezwoleń, zgodnie z którym cudzoziemcy mogą nabywać tylko niektóre nieruchomości z powierzchnią mieszkalną do 200 m2. Ustawa Lex Weber uniemożliwia budowę kolejnych nieruchomości rekreacyjnych tam, gdzie nieruchomości takie stanowią już 20% zabudowy.
Aby ktokolwiek mógł w Szwajcarii mieszkać, pracować i spędzać tam emeryturę, musi wystąpić o pozwolenie na pobyt. Z takim pozwoleniem oferta dostępnych nieruchomości staje się znacznie szersza. W innych przypadkach nabywcy z zagranicy mają dostęp wyłącznie do nieruchomości w regionach turystycznych. W większości ośrodków narciarskich zakup jest zatem możliwy, ponieważ zaliczają się one do regionów turystycznych. Dotyczy to kantonów Berno, Graubünden, Obwalden, Uri, Valais i Vaud.
W kantonie Berno cudzoziemcom można sprzedać tylko 50% apartamentów w każdym budynku. W resorcie Grindelwald cena kupowanej nieruchomości musi przekraczać 750 000 CHF. W gminach Wengen i Lauterbrunnen zagraniczni nabywcy nie mogą zakupić domu typu chalet, tylko apartament. W alpejskiej wiosce Mürren rynek nieruchomości został przed cudzoziemcami całkiem zamknięty. W ośrodku Gstaad cudzoziemców nie dotyczą żadne ograniczenia.
W kantonie Graubünden znajdują się resorty Arosa-Lenzerheide i Flims Laax Falera, gdzie nie ma żadnych lokalnych ograniczeń wobec nabywców z za granicy. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości także w ośrodkach Davos, Klosters i St. Moritz, gdzie jednak oferta jest bardzo niewielka.
Także w mieście Engelberg w kantonie Obwalden oferta nieruchomości dla cudzoziemców jest nieduża, ale nie dotyczą ich żadne lokalne ograniczenia.
W kantonie Valais obywatele innych państw nie mogą swojej nieruchomości (z pewnymi wyjątkami) sprzedać przez 5 lat od daty zakupu. W ośrodkach i gminach Saas Fee, Verbier, La Tzoumaz, Les Collons, Nendaz, Veysonnaz, Crans-Montana, Leukerbad, Anzére, Grimentz, Zinal, St. Luc, Chandolin, Champery, Les Crosets, Morgins, Torgon i Val d’Illiez nie ma żadnych miejscowych ograniczeń. Za to nabycie nieruchomości w Zermatcie jest dla cudzoziemca w zasadzie niemożliwe.
Także w kantonie Vaud konieczne jest posiadanie nieruchomości przez minimalnie 5 lat. W ośrodkach turystycznych i narciarskich Villars, Chateau d’Oex i Rougemont nie wprowadzono żadnych miejscowych ograniczeń.
Jeżeli interesuje Was zakup nieruchomości w Szwajcarii, prosimy o kontakt. Chętnie znajdziemy najbardziej odpowiednią nieruchomość.
Warto także przejrzeć oferty w innych krajach: