Inwestycje w zakup nieruchomości w celu dalszego wynajmu jest dobrze znaną strategią inwestycyjną. Zainteresowani mogą inwestować jak w lokalne, tak i w zagraniczne nieruchomości.
W chwili obecnej klienci firmy Rellox często kupują nieruchomości z gwarantowanym zyskiem z wynajmu. Obiekty te położone są w popularnych rejonach rekreacyjnych w zagranicy. Przez część roku właściciele sami z nich korzystają, a przez resztę roku, obiekt jest krótkoterminowo wynajmowany turystom. Właśnie w tym celu kupowane są nieruchomości nad morzem i w Alpach. Alternatywą są inwestycje w nieruchomości znajdujące się w europejskich stolicach i metropoliach, jak Londyn, Berlin, Paryż i inne.
Warto przypomnieć, że nabycie nieruchomości w zagranicy rządzi się prawami i systemem podatkowym kraju, na terenie którego się znajduje. Na szczęście większość państw nie stwarza problemów zagranicznym inwestorom. Należy jednak szczegółowo zapoznać się z warunkami nabycia oraz korzystania z nieruchomości (niektórych nieruchomości nie można wynajmować).
Metropolie oraz stolice, takie jak Berlin, Paryż i Londyn, a także regionalne centra i ośrodki, odgrywają wielką rolę ekonomiczną, polityczną oraz demograficzną. W większości przypadków są to silne gospodarczo aglomeracje, które przyciągają finanse i inwestycje w przemysł, infrastrukturę oraz w rynek usług. Duże miasta przyciągają pieniądze, a te przyciągają ludzi z innych regionów kraju oraz z innych państw. Duże aglomeracje są także częstym celem turystów. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wzrost popytu na mieszkania w miastach (kupno oraz wynajem). Nabywca obiektu z wynajmowanymi mieszkaniami może wybrać z kilku wariantów: kupno nieruchomości z lokatorami, nabycie niezamieszkałej nieruchomości, a następnie zapewnienie długoterminowego wynajmu lub krótkoterminowy wynajem np. turystom.
Jan Rejcha z firmy Rellox specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości w zagranicy stwierdza, że „zazwyczaj mniejsze, standardowe mieszkania są bardziej rentowne niż luksusowe nieruchomości, u których dochody całkowite są wyższe, ale zwrot zależy od wysokości inwestycji początkowej. Z drugiej strony, w przypadku luksusowych nieruchomości, może być interesujący zwrot inwestycji ustalony na podstawie własnego oszacowania (spekulacja na wzrost cen)".
Podczas ostatecznej kalkulacji zwrotu inwestycji należy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z nabyciem nieruchomości, które są w każdym kraju inne. Zazwyczaj nabywca opłaca wszelkie koszta związane ze zmianą własności, w tym także podatek od przeniesienia własności nieruchomości.
Warto przypomnieć o obowiązku uregulowania podatku dochodowego z tytułu najmu nieruchomości w tym kraju, w którym znajduje się obiekt. Większość krajów ma podpisane umowy zabraniające płaceniu podwójnego podatku dochodowego. Znaczna część krajów europejskich ma tendencje do dość częstego podnoszenia podatków, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie aktualnej stawki.
W dalszej części artykułu skupimy się na konkretnych przykładach regionów i miast atrakcyjnych pod względem rynku najmu mieszkań. Szczegółowo zajmiemy się Londynem, Paryżem oraz Berlinem.
» Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości do wynajęcia w miastach i metropoliach.
Podobne artykuły: