W artykule Zagrożenie inflacją powraca z kwietnia ubiegłego roku podsumowaliśmy prognozy dotyczące inflacji. W drugiej połowie 2021 r. rzeczywistość pod wieloma względami przerosła oczekiwania i na scenę wkracza zjawisko inflacji.
Na początku 2020 roku przybycie Covid-19 zaskoczyło wszystkich i sparaliżowało cały świat. W wyniku niepewności co do dalszego rozwoju pandemii ludzie zaczęli oszczędzać. I oszczędzają prawie dwa lata. Według sondaży oszczędności w bankach przekroczyły 600 milionów złotych.
Jednak po burzliwych miesiącach C19 i słusznie zasłużonej etykiecie „Best in covid” nadszedł kolejny cios - wysoka inflacja. A pod względem obecnego osłabienia siły nabywczej Złotego wraz z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej są niestety jednym z europejskich liderów. Nic więc dziwnego, że ludzie zaczęli decydować, jak chronić swoje oszczędności przed inflacją.
Ekonomiści na całym świecie podzieleni są na dwa obozy. Niektórzy twierdzą, że kiedy gospodarka odbije się po pandemii, inflacja opadnie. Wręcz przeciwnie, inni uważają, że ceny wzrosną szybko i cała sytuacja potrwa wiele lat. Dyrektor firmy inwestycyjnej Amundi Pascal Blanque należy do drugiej grupy i twierdzi: „Inflacja nie jest wysoka tylko przejściowo, możemy spodziewać się jej długofalowego wpływu na gospodarki całego świata”.
Rosnące ceny i brak materiałów to nie tylko problem w Polsce. Firmy budowlane na całym świecie przewidują długoterminowe wzrosty cen. Pozostaje pytanie, jak w obecnych warunkach uniknąć wzrostu cen i jak najlepiej chronić oszczędności przed inflacją.
Niewątpliwie najgorsze, co możesz zrobić ze swoimi oszczędnościami, to zostawić je „pod poduszką”. Nieruchomości również powinny należeć do dość konserwatywnego elementu Twojego portfela.
Wszyscy z pewnością zauważyliśmy, że rynek nieruchomości od kilku miesięcy przeżywa ogromną falę popytu na nieruchomości. Mieszkania, domy i grunty są sprzedawane po rekordowych cenach. O tym, jak wzrosły ceny na wybranych rynkach europejskich można się dowiedzieć z artykułu Jak zmieniały się ceny nieruchomości w UE na przestrzeni ostatnich 11 lat.
W poprzednim artykule wspomnieliśmy, że w przypadku zagranicznych nieruchomości Polacy kupują zdecydowaną większość nieruchomości rekreacyjnych przede wszystkim nad morzem i w górach. Często ludzie nabywają takie nieruchomości na własny użytek w połączeniu z dalszym wynajmem. W tym kontekście inwestorzy poszukują mieszkań inwestycyjnych w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych.
Jeśli wahasz się, w jakim kraju powinieneś kupić swoją nową nieruchomość, daj się zainspirować naszą ofertą w najpopularniejszych destynacjach – w Austrii lub w Chorwacji, Hiszpanii czy we Włoszech. Jeśli szukasz bardziej odległych regionów, z pewnością spodoba Ci się oferta np. w Dubaju, który według badania GoBankRates znalazł się w 10 najlepszych krajach, w których można kupić nieruchomości.
Rozważasz zakup nieruchomości za granicą, czy to w celach inwestycyjnych, na własny użytek lub w celu połączenia własnego użytku z dalszym wynajmem? Chętnie doradzimy i pomożemy we wszystkich krokach niezbędnych do nabycia nieruchomości za granicą.
▶ Oferuj nieruchomości za granicą na sprzedaż