Według danych Eurostatu, ceny nieruchomości w Europie aktualnie rosną, jednak włoski rynek pozostaje poniekąd w tyle. Ceny tutaj spadają powoli od 2008 r., chociaż wzrasta liczba transakcji, a sytuacja na rynku nieruchomości poprawia się od roku 2015. Jednak nadal nie powróciła do stanu sprzed kryzysu.
Według włoskiego urzędu statystycznego Istat ceny w roku 2018 spadły z roku na rok o 3,7%, czyli o nieco mniej niż w roku ubiegłym. Są jednak zasadnicze różnice między poszczególnymi regionami i typami nieruchomości. Ceny nowych budynków na przykład rosną, a liczne włoskie miasta, szczególnie te większe, słyną z wysokich cen. Na wartości tracą głównie domy starsze, do tego stopnia, że rynek nieruchomości jako całość wykazuje w efekcie tendencję zniżkową.
Ze względu na niestabilną sytuację polityczną i problemy gospodarcze rozwój sytuacji w roku 2019 jest niejasny. Pojawiają się jednak obiecujące oznaki lepszego rozwoju cen w bliskiej przyszłości. Popyt na nieruchomości wzrasta, a liczba transakcji będzie nadal powoli rosnąć (sprzedanych zostanie około 600 000 jednostek).
Coraz więcej regionów odnotuje stabilizację cen. Mediolan to jedyne miasto, gdzie ceny rosną, a w 2019 r. dołączą do niego prawdopodobnie także inne miasta. Dla inwestorów najbardziej atrakcyjnymi miastami są Turyn, Bolonia, Neapol, a przede wszystkim Mediolan. Stałym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się również nieruchomości w rejonie Dolomitów. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o domy w górach oraz apartamenty w turystycznie atrakcyjnych ośrodkach w Dolomitach.
Warunki gospodarcze i warunki panujące na rynku pracy skłaniają coraz więcej ludzi do wynajmowania swoich nieruchomości. W 2019 r. popyt na wynajem jeszcze wzrośnie. Oprocentowanie pożyczek hipotecznych osiąga historycznie najniższe wartości i na tym poziomie pozostanie ono najprawdopodobniej przez kilka najbliższych lat.
Interesuje was zakup nieruchomości we Włoszech? Prosimy się z nami skontaktować, przygotujemy ofertę nieruchomości we Włoszech dostosowaną do waszych potrzeb.