Nieruchomości golfowe stanowią specyficzną podgrupę nieruchomości, do których mogą zagraniczni zainteresowani inwestować swój kapitał.
O ile mówimy o nieruchomościach na polu golfowym, jest więcej niż prawdopodobne, że będzie znajdować się w ramach tzw. resortu golfowego czyli „komunity” (trudno znaleźć adekwatne czeskie tłumaczenie). Chodzi o duże projekty deweloperskie, których punktem środkowym jest pole golfowe razem z golfowym zapleczem, i koło którego postawione są rezydencyjne i komercyjne nieruchomości. Projekty mają różny zakres – od mniejszych community (społeczeństw) z dziesiątkami objektów do mieszkania, po megalomańskie projekty z tysiącem jednostek, pięciogwiazdkowymi hotelami, shopping centrum, szpitalami, kompleksyjnymi usługami itd. Te większe centra już faktycznie funkcjonują jako samodzielne i częściowo autonomiczne centra.
Budowa rekreacyjnych resortów golfowych jest powszechna zwłaszcza w ulubionych regionach turystycznych – najlepiej w ciepłym klimacie, a jeszcze lepiej w pobliżu morza. Deweloperzy skupiają się przede wszystkim na ofertę nieruchomości do drugiego mieszkania, ale istnieje dużo przypadków, kiedy ludzie żyją w resorcie po cały rok lub przynajmniej większość roku. Stale częściej powstają community (społeczeństwa) z polem golfowym w pobliżu dużych miast i aglomeracji, które oferują całoroczne spokojne mieszkanie uciekinierom z miast.
Zainteresowani kupnem nieruchomości w resorcie golfowym mogą wybierać z kilku możliwości jak i w co zainwestować. Większość standardowych resortów oferuje na sprzedaż typizowany apartament, bungalow, bliźniacze lub pojedyńcze domy i luksusowe czy ekskluzywne nieruchomości. Odnośnie wielkości projektów, częstym zjawiskiem jest budowa nieruchomości w kilku etapach. Deweloperzy starają się, aby owe etapy nie naruszali już obecni właściciele nieruchomości. Owszem resorty oferują również grunty budowlane, na których może sobie właściciel wybudować indywidualnie zaprojektowaną willę lub wybrać sobie ofertę z katalogu współpracujących firm budowlanych.
Cena nieruchomości jest w dużej mierze zależna od położenia i jakości resortu. W przypadku mniejszych i tańszych resortów, w zasadzie kopiują one ceny standardowych „niegolfowych” nieruchomości w danej miejscowości. W dużym uogólnieniu, ceny apartamentów poruszają się od ok. 120.000 euro, ceny bliźniaczych domów od ok. 180.000 euro a ceny pojedyńczych domów od ok. 280.000 euro. Im więcej resorty są autonomiczne i wsperane marketingowo, tym mniej są zależne od cen nieruchomości w danej miejscowości i wytwarzają sobie własny poziom cenowy. Chodzi przede wszystkim o jakościowsze i droższe resorty. Ceny „od“ są nastawione w ten sposób, aby odpowiadały jakości i prestiżowi resortu. Górna granica właściwie nie istnieje.
Poszczególne resorty golfowe różnią się poziomem wyposażenia i usług, jakie oferują mieszkańcom. Niektóre „community” są doskonałym pokazem luksusu i przeznaczone są wyłącznie dla dolarowych milionerów. W Europie znajdują się również niektóre luksusowe resorty, ale istnieje tutaj również mnóstwo takich w niższej relacji cenowej, które cenowo nie wybaczają z miejscowego poziomu cen nieruchomości.
Pomimo nieruchomości do mieszkania poszczególne resorty dążą do tego, aby swym mieszkańcom zaoferowały potrzebne zaplecze. Często w resortach znajdują się restauracje, bary, sklepy z artykułami spożywczymi (np. z ubraniem, wyposażeniem golfowym itd.), dla dam są na miejscu służby fryzjerskie, salony kosmetyczne, wellness itp. Dość często jest częścią składową resortu, lub w pobliżu, również prestiżowy hotel, z którego służb mogą właściciele neruchomości korzystać. W resortach jest także służba zdrowotna, security i konserwanci, którzy troszczą się o wspólne przestrzenie i w razie potrzeby również pomagają właścicielom nieruchomości. Zwłaszcza prestiżowe resorty zachodzą w ofercie usług jeszcze dalej i tworzą dla swych mieszkańców bogaty kulturalny, sportowy i towarzyski program. Urządzają turnieje golfowe i tenisowe, wystawy lub koncerty, na których uczestniczą miejscowe i zagraniczne VIP i znane osobowości.
Położenia, gdzie buduje się rekreacyjne resorty golfowe z możliwością zakupu nieruchomości jest wiele. W ramach Europy najwięcej projektów realizuje się w Hiszpanii i Portugalii. Dane jest to oczywiście korzystnym położeniem i klimatem i również długotrwałym zainteresowaniem inwestycjami do nieruchomości wczasowych w tym regionie. Dla ilustracji przedstawiamy niektóre wybrane kraje:
Hiszpania to raj nieruchomości golfowych. W ostatnich latach powstało tutaj mnóstwo projektów i oferta jest szeroka – od projektów standardowych po luksusowe. Następne projekty są nadal budowane. Deweloperzy starają się znajdować nowe miejsca właściwe dla wybudowy. Czescy indywidualni inwestorzy interesują się przede wszystkim projektami w pobliżu morza – to jest wygoda Hiszpanii, ponieważ ma długie wybrzeże morskie. Jednak zaczynają się również budować resorty położone dalej od morza, które mają za cel zaoferować spokój, mieszkanie na poziomie, usługi i dobre warunki golfowe. Najbardziej popularnym regionem jest południowa część Hiszpanii.
W samotnej Andaluzji do tej pory wybudowano ponad 60 pól golfowych, w tym około 30 nad wybrzeżem morskim Costa del Sol (czasami nazywanym również Costa del Golf). Relacje cenowe „od“ w pobliżu nieruchomości golfowych na Costa del Sol, zwłaszcza w słynnych regionach jakim jest np. Marbella, są ponad wyżej wymienioną średnią. Deweloperzy jednak żwawo budują również w tańszych regionach jakimi są Costa dela Luz lub Costa Cálida. Wyspy Kanaryjskie np. Fuertventura, również oferują nieruchomości golfowe a ceny porównywalne są z cenami na lądzie. Natomiast ceny na Majorce lub Ibizie są wyższe. Więcej szczegółów znajdą Państwo na naszych specialnych stronach internetowych nieruchomości w Hiszpanii.
O ile Hiszpanii nadaliśmy przydomek raj golfowy, to trochę skrzywdziliśmy Portugalię. Południowy region Portugalii – Algarve – jest miejscem stworzonym dla golfu. Powstało tutaj mnóstwo projektów resortów golfowych, niektóre znajdują się wprost na wybrzeżu. Szczęśliwi właściciele nieruchomości mają w ten sposób widok z okna nie tylko na green, ale również na morze. Ceny nieruchomości golfowych są podobne jak przypadku Hiszpanii.
Stany Zjednoczone są właściwie kolebką tzw. nieruchomości golfowych i w ogóle mieszkania w resorcie, czyli community (społeczności). Centrum nieruchomości golfowych to Floryda. Bardzo jakościowe i interesujące projekty golfowe budowane są również w Południowej i Północnej Karolinie, i oczywiście w Kalifornii – pozostałe community (społeczeństwa) golfowe powstają w Stanach Zjednoczonych w pobliżu każdego większego miasta.
Karaiby są dzięki swemu całorocznemu sprzyjającemu klimatowi idealną destynacją dla entuzjastów golfa. Deweloperzy budują resorty golfowe niemal na każdej większej wyspie. Właśnie takie projekty bywają stosunkowo często bardzo jakościowe, ba luksusowe. Znajdą się owszem również standardowe projekty golfowe za korzystne ceny, często nawet korzyszniejsze niż w Europie.
Lokacji z nieruchomościami golfowymi jest dużo. Za wszystkie wspomnijmy na przykład Francję lub Włochy, chociaż tam nie znajdują się golfowe community (społeczeństwa) tak często jak na przykład w Hiszpanii. Żywy ruch budowlany w pobliżu pól golfowych panuje również na Cyprze. Całkiem interesujące może być mieszkanie w pobliżu pola golfowego w Austrii, zwłaszcza o ile w pobliżu znajduje się dobry ośrodek narciarski. Przykładem są Kitzbuhel, Kaprun/Zell am See lub Schladming. W przypadku Austrii nie chodzi owszem o uzamknięte resorty wypoczynkowe, ale bardziej o mniejszy zakres budowy rezydencyjnej.
Zakup nieruchomości golfowych przebiega identycznie jak zakup standardowych nieruchomości. To znaczy, iż cały proces podporządkowany jest prawu i warunkom obowiązującym w danym państwie. Deweloperzy współpracujący ze sprzedawcami nieruchomości golfowych są w stanie zaoferować inwestorom szereg usług i benefitów, jakimi są udzielenie kredytu, niewiążąca rejestracja nieruchomości, zapewnienie oględzin miejsca budowy itd. Specjalizowane biura nieruchomości, które takie projekty sprzedają, zapewniają cały proces zakupu pod klucz.
W większości przypadków chodzi o zakup nowej nieruchomości, tzn. budowanej lub nawet przed rozpoczęciem budowy. Z tego wynika, iż cena kupna jest płatna na raty, w zależności od przebiegu budowy. Standardowy krok jest taki, iż klient zarezerwuje nieruchomość wpłacając depozyt zwrotny w wysokości około 3.000 euro. Pierwsza rata ceny kupna jest zazwyczaj na poziomie ok. 30% z całkowitej ceny kupna, ale w niektórych przypadkach może chodzić o sumę znacznie niższą, nawet tylko ok. 15.000 euro.
Wygodą posiadania nieruchomości w resorcie golfowym jest fakt, iż spółka, która resort prowadzi, oferuje właścicielom z reguły kompleksowe usługi związane z posiadaniem i zarządzaniem nieruchomością. Właściciel nieruchomości staje się członkiem Wspólnoty Właścicieli Nieruchomości (czasami zwanej Klubem Właścicieli lub inaczej, ale niczego to nie zmienia). Za regularną opłatę ryczałtową właściciel otrzymuje niezbędne usługi. Wysokość opłaty jest w każdym z resortów ustalona indywidualnie i jest różna dla różnych nieruchomości w ramach jednego resortu. O ile na przykład mowa o apartamencie w standardowym resorcie europejskim, opłaty wynoszą co miesiąc ok. 120 euro. Taka opłata obejmuje zarządzanie nieruchomością i wspólnymi pomieszczeniami, utrzymywanie ogrodów, basenu, zabezpieczenie, odwóz odpadów itp. Pomimo tej opłaty właściciel płaci jeszcze za energię na podstawie rzeczywistego zużycia energii.
Ze względu na to, iż resorty często same zarządzają turystyką golfową, dlatego niektóre są zdolne nieruchomość, w przypadku zainteresowania ze strony właściciela nieruchomości, również korzystnie wynajmować, żeby mieć korzyści z kolejnego wynajmowania. Takie korzyści mogą być całkiem interesujące, ponieważ resorty golfowe często pojawiają się na obszarach z długim sezonem ciepłej pogody (czyli długi sezon możliwy do wynajęcia).
Większość zainteresowanych zakupem nieruchomości na polach golfowych interusuje się warunkami w resorcie. (Z drugiej strony jednak warto zwrócić uwagę na to, iż nieruchomości golfowe kupują również ci, którzy nie grają w golfa).
Jakość pól golfowych jest jednym ze znaków jakości resortu. Dla luksusowych resortów pola golfowe projektują legendarni gracze w golfa, przykładowo Jack Nicklaus, Arnold Palmer czy Nick Faldo. Ale również standardowe resorty mogą zaoferować bardzo dobre lub nawet wyśmienite warunki golfowe. Czasami pojawiają się dwa lub trzy pola golfowe obok siebie.
Właściciel nieruchomości ma dwie możliwości wykorzystania pola golfowego:
a) Długoterminowe członkostwo
Właściciel ma prawo do zakupu obniżonego długoterminowego członkostwa na korzystniejszych warunkach – dla siebie lub dla całej swej rodziny. W ramach członkostwa ma prawo do dalszych korzyści i obniżek. Obniżka na członkostwo dla właściciela nieruchmości w resorcie może wynosić kilkadziesiąt procent. Dla kupującego kosztownych i luksusowych nieruchomości może być członkostwo w klubie darmowe. Dla wyobraźni: obniżone członkostwo w klubie golfowym dla całej rodziny właściciela nieruchomości kosztuje w jednym anonimowym resorcie golfowym 17.000 EUR na 25 lat. W przypadku, iż pole golfowe nie jest jeszcze dokończone, istnieje możliwość stopniowego płacenia – np. rezerwacje 30% a reszta po dokończeniu pola golfowego.
b) Obniżka na Green fee
W przypadku, kiedy właściciel nie kupi sobie członkowstwa, ma prawo do obniżonego green fee za poszczególne gry (obniżka jest zazwyczaj na poziomie ok. 20 až 30%).
Nieruchomości golfowe są i będą nadal bardzo atrakcyjną możliwością dla inwestorów z zagranicy – nie tylko z punktu widzenia wykorzystania nieruchomości, ale również z punktu widzenia zainwestowania kapitału. Wystarczy wybrać sobie właściwy resort golfowy.